Przejdź do głównej treści

Dlaczego montaż gruntowej pompy ciepła to najlepszy wybór?

Rynek odnawialnych źródeł energii jest coraz bardziej atrakcyjny. Dzięki łatwej dostępności oraz programom dofinansowań coraz więcej osób stawia na ekologiczne rozwiązania we własnych domach. Doskonałym przykładem są pompy ciepła, które zapewniają tanie ogrzewanie, bez zanieczyszczania powietrza spalinami. Spadek cen urządzeń oraz coraz atrakcyjniejsze dofinansowania sprawiają, że popularne do tej pory pompy ciepła typu powietrze-woda wypierane są przez pompy gruntowe. Czemu są one lepszym wyborem i kiedy są opłacalne? Ten temat omawiamy w naszej publikacji.

Czy warto zamontować gruntową pompę ciepła?

Jak działają gruntowe pompy ciepła?

W przypadku pomp ciepła typu powietrze-woda, system opiera się na odzyskiwaniu ciepła bezpośrednio z powietrza. Wadą tego rozwiązania jest niska wydajność przy temperaturach spadających znacząco poniżej zera. W takiej sytuacji do podgrzania czynnika wykorzystywana jest grzałka elektryczna, co przekłada się na wzrost kosztów ogrzewania. Pompy gruntowe nie mają tej wady, ponieważ ciepło odzyskują z gruntu, poniżej poziomu jego zamarzania. Do tego celu wykorzystuje się wymiennik ciepła poziomy, lub kilka wymienników pionowych. W przypadku tego drugiego rozwiązania możliwe jest wykonanie głębszych odwiertów, co pozwoli na zwiększenie wydajności poprzez wykorzystanie ciepła zgromadzonego dużo głębiej w gruncie.

Jak wybrać najlepszą pompę gruntową?

By wybrać najlepsze rozwiązanie dla swojego domu, warto postawić na usługi renomowanych firm. Oferują one nie tylko sprzęt z najwyższej półki, ale też są w stanie przeanalizować warunki i dopasować najlepsze rozwiązanie, zapewniające odpowiednią wydajność. Przykładem może być oferta dostępna na stronie Gruntowe pompy ciepła Kraków | Oferta i dofinansowanie, zawierająca profesjonalne doradztwo, usługę montażu oraz sprzedaży najlepszych urządzeń dostępnych na rynku.

Specjaliści sprawdzą warunki geologiczne i zaproponują odpowiedni rodzaj wymiennika, zapewniający wydajność na oczekiwanym poziomie. Profesjonalna firma jest w stanie pomóc również w kwestiach uzyskania stosownego dofinansowania.

Gruntowa pompa ciepła montaż

Czemu gruntowa pompa ciepła się opłaca?

Montaż gruntowej pompy ciepła wiąże się ze sporym wydatkiem. Związane jest to z wykorzystaniem wymienników ciepła, które znajdują się poza jednostką centralną, oraz koniecznością wykonania do tego celu stosownych wykopów lub odwiertów. Koszt inwestycji można jednak obniżyć dzięki dofinansowaniom, o których można dowiedzieć się więcej między innymi na stronie https://www.gov.pl/web/nfosigw/zapowiedz-zmian-w-programie-priorytetowym-czyste-powietrze-w-zakresie-wymogow-dotyczacych-zrodel-ciepla-ktore-moga-stanowic-koszt-kwalifikowany, zawierającej informacje odnośnie warunków przystąpienia do programu oraz zmian, które będą miały w najbliższym czasie. Dofinansowanie w połączeniu ze znaczącą oszczędnością związaną z niskim kosztem ogrzewania domu zimą sprawia, że cała inwestycja zwraca się bardzo szybko.

Kiedy gruntowa pompa ciepła jest najkorzystniejsza?

Wiele osób w dalszym ciągu ogranicza się do pomp ciepła typu powietrze-woda, ponieważ kierują się one jak najniższym kosztem całej inwestycji. Nie jest to jednak korzystne rozwiązanie, szczególnie w regionach, gdzie średnia dobowa temperatur zimą spada znacząco poniżej zera. W takich warunkach ten rodzaj pomp traci sporo na wydajności, co wiąże się z koniecznością wykorzystywania grzałki elektrycznej, przez co rośnie koszt ogrzewania domu.

Pompa gruntowa zapewnia stałą, wysoką wydajność nawet przy wyjątkowo niskich temperaturach. Wadą tego rozwiązania jest konieczność posiadania większej ilości miejsca, by móc zamontować odpowiednio duży wymiennik poziomy, lub wykonać wystarczającą liczbę odwiertów na wymienniki pionowe.