Skip to main content

Obudowa kominka z kamienia – co warto o niej wiedzieć?

Wybór kominka, jako głównego źródła ciepła naszego domu może okazać się szczególnie trafną decyzją. Prócz zapewnienia ogrzewania, kominek stanowi również piękną ozdobę domostwa. Użytkownicy kominków zwracają uwagę na to, że buduje on bardzo ciepły klimat oraz rodzinną atmosferę. Niewiele osób jednak wie, że wykorzystanie kominka do ogrzewania redukuje poziom wilgotności w budynku nawet o kilkanaście procent. Właśnie dlatego warto poważnie zastanowić się nad montażem kominka w naszym gospodarstwie domowym.

Kominki Lexus Andrzej Słoninka - Wrocław

Wkłady kominkowe – na co zwrócić uwagę?

Wybór wkładu kominkowego musi być podjęty rozsądnie, ponieważ to w nim odbywać się będzie spalanie paliwa opałowego. Dlatego wkład kominkowy musi charakteryzować się określonymi cechami. Najważniejszą z nich jest odporność wkładu na działanie wysokich temperatur. Dobrze również, aby kominek posiadał odpowiednią trwałość, ponieważ te cechy decydują o szczelności kominka oraz zapobiegają odkształceniom termicznym i mechanicznym. Dobry wkład kominkowy zapewnia łatwą możliwość przeprowadzania regularnych przeglądów, które są niezbędne, aby zapewnić bezpieczeństwo.

Obudowy kominkowe i blaty kuchenne z kamienia

Obudowa kominka to oprócz zapewnienia bezpieczeństwa, walory estetyczne dekorujące nasze wnętrze. Jej zadaniem jest ochrona przed przegrzaniem oraz przekazywanie ciepła do innych pomieszczeń. Właśnie dlatego zaleca się aby kominki były wykonywane z materiałów odpornych na wysokie temperatury takich jak np. płyty krzemianowo wapienne. Charakteryzują się możliwością łatwej obróbki, a przy tym zapewniają bezpieczeństwo.

Do budowy kominów najpopularniejszym materiałem jest jednak kamień. Jest to uniwersalny materiał dobrze sprawdzający się z różnymi wkładami. Najczęściej stosowane są takie materiały jak: piaskowiec, wapien lub granit. Szeroką ofertę obudow kominkowych prezentuje strona: https://sloninka.pl/obudowy-kominkowe, gdzie znaleźć można przykładowe realizacje kominków z kamienia. 

Eleganckie i nowoczesne obudowy kominkowe z kamienia

Wybór materiału, który posłuży do budowy kominka stanowi duże wyzwanie, ponieważ będzie on stanowił ważny element dekoracyjny pomieszczenia z kominkiem. Kamień to najczęściej wybierany materiał, ponieważ nadaje eleganckiego wyglądu kominka. Wybierając rodzaj na obudowę kominka należy dostosować ją do wkładu kominkowego. Warto również dobrać materiał taki, który będzie pasował do innych elementów wystroju wnętrza, takich jak: podłogi i ściany.

Kolejną zaletą obudowy z kamienia jest łatwość czyszczenia oraz brak konieczności specjalnej pielęgnacji. Dlatego tak popularne jest używanie kamienia nieporowanego, niewymagającego specjalnych środków czyszczących. Marmur jest idealnym materiałem do wykonywania obudowy kominka, dlatego że dobrze prezentuje się we wnętrzach o różnym stylu. Kamienie nieregularne stosowane są za to we wnętrzach bardziej nawiązujących do motywów przyrodniczych.