Czym jest chudy beton?

Beton jest materiałem tworzonym według ściśle podanych zaleceń w tablicach. W zależności od tego, jaki beton chcemy osiągnąć, to tablice budowlane podają różne proporcje jak osiągnąć dany produkt. W tym artykule poruszymy temat tego czym jest chudy beton, który również używany jest często w budownictwie. Trzeba bowiem wiedzieć, że do prawidłowego przygotowania tego materiału trzeba ściśle przestrzegać podanych norm budowlanych, które przytoczymy w dalszej części artykułu.

chudy beton

Dlaczego chudy beton jest ważny przy budowie fundamentów?

Chudy beton jest nieodłącznym elementem wielu inwestycji budowlanych. To on stanowi zazwyczaj pierwszą linię stabilizacji fundamentów budynku. Stabilizacja fundamentów budynku jest przygotowywana przy wykorzystaniu właśnie suchego betonu oraz zbrojenia. Robi się to po to, aby w późniejszym etapie można było układać płytki lub podłogi na prostej powierzchni. Chudy beton odpowiada właśnie za to, aby ustabilizować elementy na budowie. Na rynku dostępnych jest kilka wersji tego materiału, które omówimy w dalszej części artykułu.

Czym jest chudy beton?

Chudym betonem nazywane są wszystkie betony, które charakteryzują się niską wytrzymałością na ściskanie. Nie powinna być ona większa niż 10MPa. Klasyfikacja powszechna w budownictwie określa chudy beton oznaczeniem C8/10. Suchy beton stosuje się głównie z myślą o stabilizacji podłoża. Podczas przygotowywania tego produktu, mieszanka musi zostać tak zrobiona, aby jej właściwości plastyczne pozwalały się jej dopasowywać do kształtu i nachylenia powierzchni. Proporcje suchego betonu podczas pierwszych faz wznoszenia fundamentów, działa jak warstwa, której zadaniem jest ustabilizować całe podłoże, na które zostaną nałożone kolejne warstwy fundamentów.

Suchy beton — proporcje

Jeśli chodzi o proporcje suchego betonu to do jego stworzenia potrzebny jest cement, kruszywo oraz woda. Dobrze jest użyć cementu oraz kruszywa o odpowiedniej gramaturze do tego rodzaju materiału. Aby wytworzyć 1m3 takiego betonu, potrzebne jest 180 kilogramów cementu CEM I 32,5, 180 litrów wody oraz 940 kilogramów piasku 0,2 mm. Przy produkcji betonu w betoniarce, zaczynamy od wlania odrobiny wody, a następnie dodajemy cement. Po powstaniu masy możemy zacząć dodawać kruszywo oraz resztę wody. Dla przykładu, jeżeli betoniarka ma pojemność 0,15m3, to należy dodać 1,25 wiadra cementu, 1,3 wiadra wody oraz 5 wiader piasku, oraz 6 wiader żwiru. W momencie, gdy ręcznie produkujemy chudy beton, należy zacząć od wsypania suchych składników, a dopiero później można stopniowo dolewać wodę.

Zalety i wady suchego betonu

Najważniejszą zaletą chudego betonu jest jego stosunek ceny do jakości. Taka mieszanka jest bardzo tania w wyprodukowaniu, a przy tym cechuje się bardzo dobrą plastycznością, która ułatwia stabilizację powierzchni. Oczywiście materiał ten mas również swoje wady. Ze względu na swoją niską odporność na ściskanie, nie powinno się go używać jako budulca schodów, nadproży drzwiowych lub okiennych. Własnoręczne zrobienie takiego betonu jest bardzo długa i żmudną procedurą, która generuje koszty robocizny.