Wychodząc naprzeciw ekologicznym i ekonomicznym potrzebom pozyskiwania energii Barlinek S.A. lider rynku podłóg drewnianych poszerzył swoją ofertę na rynku polskim o pelet - biopaliwo powstałe z odpadów drzewnych, głównie trocin.

Granulat drzewny (z ang. pellet) zyskuje popularność ze względu właśnie na swoje ekologiczne i ekonomiczne cechy. Badania wykazały, że przy spalaniu peletu poziom CO2 jest taki sam jak przy naturalnym butwieniu drewna, co więcej nie uwalnia się siarka. Produkt jest praktycznie wolny od pyłów (poziom zawartości równy jest ok. 0,3%) i nie zawiera żadnych substancji toksycznych. Dodatkowo efekt spalania peletu - popiół jest coraz częściej wykorzystywany jako pełnowartościowy nawóz.

Pelet to jednak przede wszystkim relatywnie tanie źródło energii. Szacuje się, że na ogrzanie domu jednorodzinnego średniej wielkości zużywa się w ciągu okresu zimowego od 4 do 5 ton tego paliwa, które jest ok. dwukrotnie tańsze od oleju opałowego i gazu. Wartość opałowa granulatu drzewnego produkowanego w Barlinku sięga ok. 4,5 tys. kilokalorii z 1 kg.

Nowoczesna termoenergetyka, bazująca na biopaliwie, jest jednocześnie opłacalna i bezpieczna, a urządzenia grzewcze pracujące na peletach nadają się zarówno do ogrzewania budynków mieszkalnych, użyteczności publicznej jak i budowli przemysłowych, warsztatów, magazynów i innych.

Warto również pamiętać, że rozwój odnawialnych źródeł energii wpisany jest w unijne programy ekologiczne. Ich udział w krajach wspólnoty ma wzrastać stopniowo do 12% do roku 2010, przy czym w Polsce wynosi on obecnie zaledwie 1,5%.

Mając na uwadze te wskaźniki firma Barlinek S.A. postanowiła przeznaczyć część produkcji pelet, jednego z najczystszych znanych paliw również na rynek krajowy. Obecnie nowoczesna linia wytwarzająca biopaliwo, działająca od sierpnia 2003 r., ze swoją zdolnością produkcyjną sięgającą ok. 25 tys. ton rocznie, jest największym tego typu zakładem w Polsce.

Potwierdzeniem wysokiej jakości granulatu wytwarzanego w Barlinku S.A. jest przyznanie niemieckiego certyfikatu DIN 51731, honorowanego w większości krajów Unii Europejskiej.

Produkcja peletu jest jednym z kolejnych elementów polityki proekologicznej konsekwentnie prowadzonej przez firmę. Surowiec wykorzystywany do produkcji deski barlineckiej pochodzi wyłącznie z terenów objętych zracjonalizowaną gospodarką leśną, co potwierdza przyznany firmie, prestiżowy certyfikat Forest Stewardship Council (FSC). Pozyskując z natury cenny surowiec jakim jest drewno, Barlinek S.A. od 2000 roku prowadzi program ekologiczny - “1 za 1″, w ramach którego sadzi się jedno drzewo w zamian za każdą zakupioną przez Klientów paczkę deski.